• Vi sender samme dag
  • Personlig service og gratis råd
  • Ekte omtanke
Kundeservice +47 55 50 91 50

Aktiv «ekte» PoE – slik fungerer det, og slik tester du det

Selv om PoE er så vanlig, er det likevel få som tenker over prosedyrene som utstyret går gjennom for å tilpasse seg etter den ønskede kapasiteten. Og det er kanskje enda færre som vet hvordan man sertifiserer datanett som skal brukes til Power over Ethernet – og risikoen hvis man ikke gjør det. La oss først titte på bastarden «Passiv PoE» og «den uønskede kabelen» CCA, samt hvorfor du bør unngå dem.

Av og til ser du uttrykk som «passiv PoE» og «aktiv PoE», og selv om navnene er veldig like, er det stor forskjell mellom dem. Aktiv PoE (eller bare PoE) er PoE i henhold til internasjonale standarder – IEEE-802.3af, IEEE-802.3at, IEEE-802.3bt – som gjør at man på forhånd kan vite om en ekstern enhet kommer til å fungere med en PoE-switch eller -injektor. Gjennom en flertrinnsprosedyre, et håndtrykk, finner enhetene ut hverandres egenskaper, slik at strøm fra senderen (PSE = Power Source Equipment) først kobles til når mottakeren (PD = Powered Device) er klar og riktig innstilt. På den måten risikerer man ikke å ødelegge utstyr som ikke er kompatibelt.

Men passiv PoE reguleres ikke av standarder og har ikke den intelligensen som skal avgjøre om det andre utstyret er kompatibelt. Derfor er et produkt basert på passiv PoE normalt sett betydelig rimeligere og skal bare brukes mellom enheter man kjenner på forhånd. Passiv PoE ser vi mest i lukkede systemer innen samme fabrikat, der det ikke er risiko for at andre, ukjente enheter blandes inn.

Slik gjennomføres håndtrykksprosedyren

KB PoE_handskakning_2.JPG

I det første trinnet slås det fast at motstanden er innenfor tillatte intervaller. Deretter forteller tilbehøret hvilken PoE-klasse det tilhører, og hvis PoE-switchen støtter dette, bekreftes det mot tilbehøret. Klassetilhørigheten avgjør hva den laveste tilgjengelige effekten kan være hos switchen, og den maksimale effekten som tilbehøret (PD) får tilgang til i enden av kabelen. Den ene verdien gjelder enden nærmest strømkilden, og den andre er den andre enden av kabelen. Differansen viser tapene som oppstår gjennom spenningsfall i kabelen.

KB PoE_handskakning_3.JPG

Tilbehørets PoE-klasse avgjøres med det man kaller klassifiseringsstrømmen, og den plasserer tilbehøret i en av fem klasser avhengig av strømforbruket. Forutsatt at switchen oppfyller tilbehørets krav, og at kabelnettet tåler belastningen, er nå enhetene klare til bruk. Hele prosessen tar et lite sekund.

Prøv, så slipper du at datasenteret brenner ned

Kobber er den dyre råvaren i kabelen, og som i alle andre bransjer prøver man av og til å ta snarveier for å tjene litt mer. En kabel som dessverre er altfor populær i nettverkssammenheng, kalles CCA (Copper Clad Aluminum). Den består av kobberbelagt aluminium istedenfor 100 % kobber. Av naturlige årsaker er man sjelden veldig tydelig på hva bruk av CCA kan føre til, så en uoppmerksom og altfor prisfokusert installatør kan enkelt bli forført av den lave prisen. Materialet kan brukes til mange klassiske oppgaver uten PoE over korte strekninger, selv om det har betydelig dårligere elektriske egenskaper.

Derfor er det lang fra noen selvfølge at kabelen du bruker til 1 eller 10 Gbps også kan brukes til PoE. De nye effektklassene på opptil 60 og 100 watt stiller nye og strengere krav til kabelens egenskaper, og derfor må også kabelnettet sertifiseres for strømforsyning via PoE.

KB PoE_test_1.JPG

Testmetoden som brukes i sertifiseringskravene, kalles DCRU (DC Resistance Unbalance) ANSI/TIA 568.2-D, og den består av tre separate motstandsmålinger:

  1. Sløyfemotstand
  2. Motstand mellom par
  3. Motstand i par

Målingen er først og fremst utviklet for å forhindre overoppheting og brann, men husk at selv en ufarlig temperaturøkning vil utmatte kabelens plastisolasjon, som forvitrer og mister ytelsen eller slutter å fungere. Med effekter som nærmer seg 100 W er det lett å forstå at energien som sendes gjennom kabelen, skaper varme. Bare tenk på hvor varm en gammel 60 W glødepære blir. Nå er kobberlederen i nettverkskabelen noe grovere enn glødetråden i lampen, men den er fortsatt bare noen få millimeter. Hvis du bunter dem sammen på kabelstiger og i trange rack der kablene isolerer hverandre, øker temperaturen ytterligere.

Moderne sertifiseringsverktøy som WireXpert, tilbyr DCRU-måling i tillegg til den vanlige sertifiseringen av kabelnettet fra et ytelsesperspektiv.

Oppsummering

Hvis du ikke allerede bruker PoE, er det stor sannsynlighet for at du kommer til å gjøre det i fremtiden. Da må du være oppmerksom på dagens og fremtidige effektkrav til kabelnettet og benytte deg av den nye testspesifikasjonen DCRU. Da kan du korrigere mangler, og du slipper ubehagelige overraskelser under igangkjøringen. Som kjøper av datanett bør du kreve DCRU-måling, slik at du ikke begrenser fremtidig bruk av nettet.

Til sist en betryggende beskjed om CCA. Hvis du har brukt komponenter fra Direktronik, er det ingen risiko for at du har CCA, siden vi aldri selger denne dårligere kvaliteten.

Hvis du trenger mer informasjon eller hjelp til PoE og sertifisering av datanett, er Direktroniks prisbelønte kundeservice alltid klar til å hjelpe deg. Vi er enkle å få tak i, og vi svarer umiddelbart på chat, e-post eller telefon: +46 (0) 8 52 400 700. Og du? Ikke gå glipp av artiklene i Kunnskapsbanken. Abonner på nyhetsbrevet!

© Copyright 02.09.2021 Innholdet er beskyttet i henhold til loven om opphavsrett.

Anmeldelser – redaktør

 

Fordypning

Hvis du vil ha mer informasjon om PoE og testing, kan du se videoen fra produsenten bak WireXpert og NetXpert. Gå heller ikke glipp av våre tidligere artikler om temaet:

100 watt PoE – 802.3bt katalysator for IoT

PoE uten PoE

De ukjente PoE-funksjonene som lønner seg umiddelbart

PoE – strømforsyn utstyr via nettverkskabelen

Produktområder

Vare.nr 20109951
802.3af/at/bt, 10/100/1000 Mbps, 230 V AC inn, 56 V DC ut
1 520 NOK eks. mva
Vare.nr 20109774
USB-A, USB-C, 24 V PoE, LAN, PoE++ (802.3bt)
7 370 NOK eks. mva
Vare.nr 20101292
PoE 802.3af/at (Gigabit), PoE (passiv) 24 V / 1 A
2 900 NOK eks. mva
Vare.nr 121-2034
10/100/1000 Mbps PoE til 12 V DC / 1,25 A
220 NOK eks. mva
 
SpaceX sin bredbåndstjeneste via satellitt, Starlink, har blitt mye brukt som et alternativ til Internett-tilkobling via mobilnettet. Med vår PoE-injektor for Starlink Standard og Starlink Standard Actuated, dropper du den tilhørende strømadapteren og kan drive enheten din enkelt via nettverkskabelen i stedet. Dette gir deg og Starlink et profesjonelt bruksområde og fleksible integrasjonsmuligheter i nettverket.
1 620 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
PoE-splitteren med DC-uttak gir deg både strømtilførsel og PoE til etterliggende utstyr. På den måten kan du strømforsyne tilbehør samtidig som resterende effekt og Ethernet formidles videre. Perfekt til IP-kameraer der man vil drive ekstra givere fra samme PoE-port på svitsjen.
910 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
SpaceX sin bredbåndstjeneste via satellitt, Starlink, har blitt mye brukt som et alternativ til Internett-tilkobling via mobilnettet. Med vår PoE-injektor for Starlink Standard Actuated, dropper du den tilhørende strømadapteren og kan drive enheten enkelt via nettverkskabelen i stedet. Dette gir deg og Starlink et profesjonelt bruksområde og fleksible integrasjonsmuligheter i nettverket.
1 760 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
PoE-injektorer med uttak for Gigabit Ethernet, PoE samt strømtilkobling til en vanlig stikkontakt. De kan brukes som midspan når switchen mangler PoE, eller ved mottakerenheten som endspan, og har en utgående effekt på henholdsvis 65 eller 90 W (IEEE 802.3bt)
864 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
Vare.nr 20103375
PoE-tester in-line med PD-simulering
2 120 NOK eks. mva
Vare.nr 20104366
5G DC/DC 802.3bt, 10–60 V DC inn, 70 W PoE ut
4 260 NOK eks. mva
 
Vivotek Lite Managed PoE Switch Series tilbyr en allsidig og effektiv løsning for Gigabit Ethernet-tilkoblinger, med støtte for 802.3 at/bt hybridteknologi og utvidet PoE-rekkevidde på opptil 250 meter. Den er ideell for både små og mellomstore bedrifter som krever stabilitet og pålitelighet i nettverksinfrastrukturen.
1 760 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
L2-svitsj med en kombinasjon av kraftig PoE-støtte og enkel Web-GUI-administrasjon, er denne svitsjen en perfekt løsning for nettverk som krever høy tilgjengelighet, sikkerhet og smidig administrasjon, uavhengig av brukerens tekniske erfaringsnivå.Med skytjenesten kan du for eksempel få driftsinformasjon eller starte en POE-port på nytt, samtidig som du overvåker og administrerer IO fra HFCLs trådløse enheter.
3 130 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Med Direktronik Connect kan du enkelt øke antall plasser i for eksempel en bordgruppe, uten å måtte trekke flere kabler i eksisterende kabelkanaler.
368 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
Vare.nr 20120607
8x10/100/1000TX
583 NOK eks. mva
Vare.nr 133-0365
Miniswitch 5x10/100TX-Metall
262 NOK eks. mva
Vare.nr 20121725
Layer 2 , POE budget 250 watts
3 440 NOK eks. mva
Vare.nr 20121267
5x10/100/1000TX
383 NOK eks. mva
Vare.nr 20115282
Layer2 Managed, 258Gbps backplane
12 670 NOK eks. mva
Vare.nr 20122691
GS-4210-24P2S-300w budget
5 120 NOK eks. mva
Vare.nr 20115032
8st Gb PoE++(95w) portar, Totalt 400w
5 860 NOK eks. mva
Vare.nr 20117305
1-Port 10/100/1000T Ethernet över Coaxial konverter
1 720 NOK eks. mva
Vare.nr 20115382
konverterare RJ45-SFP
555 NOK eks. mva
Vare.nr 20109402
100/1000 SFP till 10/100/1000Base-T
421 NOK eks. mva
Vare.nr 20115383
Omformer som strømforsynes via PoE
782 NOK eks. mva
 
Denne fiber/kobberomformeren i minst mulig format lar deg bruke det praktiske SFP-formatet mot fiberlenken din. Enheten er kompatibel for både 100Based og 1000Based SFP-moduler, noe som gjør den ekstra fleksibel for deg som har fiberlenker av forskjellige typer i nettverket ditt. Da kan du bruke én modell, slik at du slipper å holde styr på flere. Enheten registrerer automatisk hvilken type SFP du bruker og tilpasser seg den. Videre har enheten en RJ45-port med den vanlige autosense-funksjonen som gjør at du kobler til alt endeutstyr med opptil Gigabit, og får PoE opptil 30 W.
1 640 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Kompakt industriell og robust injektor-hub med 2-ports 10/100/1G/2,5G/5GBASE-T 95-watts 802.3bt type-4 med en total PoE-budsjett på 180 watt
1 600 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Nå presenterer vi Direktroniks egen fiberomformer med full fleksibilitet! Konverteren har vanlig auto-sense 10/100/1000TX på kobbertilkoblingen (RJ45), men klarer også både 100/1000Base-FX over fibertilkoblingen. Nå slipper du å tenke på å bytte enheten ved migrering til Gigabit. Eller hvis du for eksempel har flere fiberoppkoblinger med forskjellig hastighet på fiberen. Du slipper også å holde oversikt over flere forskjellige modeller av konvertere i nettet ditt, og du kan trygt bruke én modell for formålet. Enheten finnes med ekstrautstyret Power over Ethernet, slik at du også kan velge å strømforsyne påfølgende utstyr gjennom konverteren via PoE IEEE 802.3af/at. Enheten klarer 16K jumboframes, og derfor passer den også for deg som arbeider med 4K videostrømmer.
796 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Sentral konverterdrift i en kompakt 19"-montert enhet blir til det sentrale knutepunktet for lenkene dine. Vi har to ulike typer, ferdig bestykket eller chassis for løse konvertere, når rask utskifting og konfigurasjonsforandring prioriteres!
7 290 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
Vare.nr 20122286
1x10/100/1000TX, 1x100/1000Base SFP med SFP 1310/1550 3Km
653 NOK eks. mva
 
EX42011-serien er en industrielt kapslet mediekonverter til DIN-montering som gir deg en stabil løsning for 10/100 Mbps kobber (RJ45) til 100 Mbps. Fleksibel strømforsyning 12–48 VDC og bare én tomme (2,54 cm) gjør at den passer godt selv der det er trangt om plassen. Enheten har innebygd overspenningsvern.
1 370 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter