Skriv inn din e-post
Produkter
Finn blant alle våre produkter
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Noe man kanskje ikke tenker over, er at nettverkets fysiske mål eller radius (avstanden fra switchen) har vokst, og at det avdekker en del svakheter i kabelnettet som ikke har vært synlige tidligere. Mange av de nyeste produktene sitter i absolutt ytterkant av nettverket, og derfor krever de den maksimale rekkevidden for kabelnettet på 100 meter. De strømforsynes i større grad via nettverkskabelen, og i tillegg krever de PoE-effekter opptil 100 W. I tillegg kommer det nå naturlige kravet om 100 % oppetid for sømløse oppdateringer og deling til alle døgnets tider. Dette innebærer at ditt lag 0 (kabel- og tilkoblingsinfrastruktur i OSI-pyramiden) må kunne håndtere flere systemer, som alle krever mer båndbredde og minimale ventetider. Oppgaver som tidligere var i den absolutte forkanten og som var mer å anse som eksperimentelle, tilhører nå hverdagen og brukes av det store flertallet, for eksempel strømming av video i 4K, videokonferanser og alle våre sosiale apper.
Derfor har kabelnett som er basert på Cat6A (for 10 Gbps), som tidligere bare ble anbefalt til datasentre, nå også blitt nødvendige i de fleste «vanlige» LAN-installasjonene. Siden båndbreddekrevende oppgaver nå krever hastigheter langt over 1 Gbps, og stamnetthastigheter i datasentre migrerer til 40 og 100 Gbps, må kabelsystemet ditt også holde tritt. Ellers risikerer du at kabelnettet blir en flaskehals i produktiviteten, med tapt inntekt som resultat.
Tidligere ble Cat6A ansett som «nice to have», men det var ikke nødvendig for at virksomheten skulle fungere. Dette er nå i ferd med å endres, og det er mange faktorer som fremskynder overgangen til en mer moderne nettverksinfrastruktur.
Den nye trådløse standarden IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), som sannsynligvis blir lansert i 2020, vil gi brukerne mange fordeler, for eksempel:
• raskere og mer stabile tilkoblinger i miljøer med mange brukere
• lavere energiforbruk
• støtte for flere enheter samtidig
• samtidig kommunikasjon mellom enheter
• høyere datahastighet
Håpet er at IEEE 802.11ax skal løse problemene vi alle har opplevd når mange brukere bruker Wi-Fi samtidig. AX vil gi bedre kapasitet samt la flere mennesker være i ett nettverk samtidig, med høyere hastighet og færre tilkoblingsproblemer. I forlengelsen spår man at disse nye tilgangspunktene vil kreve minimum, 20 Gbps. Sammenlignet med IEEE 802.11ac, dagens standard, er IEEE 802.11ax konstruert for vår nye tilkoblede verden, der opplastings- og nedlastingstrafikken blir likeverdig. For å kunne levere 20 Gbps til tilgangspunktene brukes det i dag dobbel trekking av Cat6A-kabel. Se også KB-artikkelen om Generational Wi-Fi.
Mobildata går smertefritt ved fri sikt mellom mobilmaster, men så fort signalet må passere et materiale, går mye av signalstyrken tapt. Både oppgraderinger av dagens LTE-nett og fremtidens 5G-nett gir store økninger i hastigheten, og i tillegg vil det kreves mange flere basestasjoner – inkludert innendørs – for å oppnå den dekningen som trengs. Dagens LTE gir deg opptil 100 Mbps, men med de forbedringene som allerede når planlegges med LTE Advanced Pro, vil du oppnå gigabithastigheter, og det er trygt å anta at hastigheten vil bli enda høyere innen kort tid. Dagens krav kan oppfylles med vanlig Cat6, men hvis man planlegger et datanett for mobil kommunikasjon, må man tenke enda lengre. Da blir Cat6A den kapasiteten du absolutt ikke trenger.
Behovet for å raskt overføre store filer, som røntgenbilder og andre medisinske bilder eller høyoppløselig strømmende video for sanntidsdiagnostikk og fjernoperasjoner innen helsevesenet, øker i et rasende tempo. Bare bildebiblioteket for én pasient kan være på mange gigabyte. Å laste ned innholdet til arbeidsstasjonen for helsepersonell kan ta noen minutter på et gigabitnett, men bare noen sekunder på 10G. I en tid med koronavirus og et overbelastet helsevesen er tid ikke bare penger – i forlengelsen handler det også om liv. Hvis nedlastingstiden eller dataventetiden kan halveres, hvor mange flere pasienter vil en lege da kunne ta seg av? Dessverre vet vi ikke svaret på dette, men vi kan være enige om at ventetiden for datasvar enkelt burde kunne oversettes til ventetid på venterommet.
For bare noen år siden var det enheter med lav effekt som krevde PoE-tilkobling, for eksempel IP-telefoner, nettverkstilkoblede klokker eller adgangssystemer. I dag er det IP-kameraer med varmefunksjon som skal tåle mange minusgrader, digitale skilt og trådløse tilgangspunkter som ofte krever betydelig mer enn de 10–15 W som var tilstrekkelig tidligere. Nå snakker vi ikke lenger bare om smarte hus – vi bygger dem. Uten PoE-teknologien ville det vært betydelig dyrere å bygge dem, siden hver «smarte» dings da ville trengt en egen separat stikkontakt med egne kabler, kontakter og kabelrør.
Den nye IEEE 802.3bt, 100 W PoE-standarden, som sprer belastningen over alle fire par i nettverkskabelen, klarer seg bedre med den litt grovere Cat6A-kabelen, siden du får mer effekt i kabelen i ytterkant av nettverket. I tillegg reduseres varmeutviklingen i tykke kabelbunter, slik at plastisolasjonen ikke blir matt, sprø eller ødelagt.
Hvis argumentene er så tydelige, burde de fleste allerede ha byttet til 10G-kapasitet. Men IP-protokollen er tilgivende og «reparerer» dårlige forbindelser ved å sende på nytt, slik at man sjelden opplever at tjenesten stopper helt opp. Den blir bare kranglete eller treg. Dessuten er vi brukere ikke alltid så oppmerksomme på gradvise endringer i svartid. Vi klager isteden på at programvare og apper er trege. Det er rett og slett vanskelig å identifisere én flaskehals i et nettverk, og da er det enkelt å angripe den tjenesten du opplever mest problemer med, istedenfor å lete etter svaret i kabelnettet. En smart måte å starte feilsøkingen på er å finne ut om det faktisk finnes forutsetninger for den hastigheten du krever. Det gjøres enklest ved å kontrollere kabelnettet med testutstyr, men det koster en del, og mange tror at det er mer komplisert å måle enn det er i virkeligheten.
Av samme grunn som man begynner med å kontrollere at taket er tett når man skal renovere en gammel rønne, bør du forsikre deg om at kabelnettet har riktig kapasitet for den funksjonen du ønsker. Da har du egentlig bare to alternativer:
Hvis du har flere spørsmål eller prosjekter, kan vi hjelpe deg med både gode råd og med de produktene du trenger for å kontrollere dem, sertifiseringer og nybygg eller påbygg.
Kontakt oss på chat, e-post eller telefon: +46 8 52 400 700. Vi er eksperter, og samme hvor overdrevent det høres ut, er vi enkle å komme i kontakt med, vi svarer umiddelbart og vi liker å hjelpe.
Og du? Ikke gå glipp av artiklene i Kunnskapsbanken. Abonner på nyhetsbrevet!
© Copyright 16.04.2020, innholdet er beskyttet i henhold til loven om opphavsrett.
Ved å inkludere også de klokkene vi har på arbeidsplassen skaper du harmoni mellom system og person og vi kommer i takt med hverandre. Vil man ikke bare at klokker og IT-system skal vise samme tid, men også riktig tid, tilbyr vi GPS-baserte tidsservere for å få korrekt tidsangivelse for alle systemer.