• Vi sender samme dag
  • Personlig service og gratis råd
  • Ekte omtanke
Kundeservice +47 55 50 91 50

Effektiv AV over IP

Vi ser en utvikling som har pågått de siste 10-15 årene hvor flere og flere videosignaler kan sendes over vanlige datanettverk i stedet for via dedikerte kabler. Det blir også vanskeligere å skille mellom de ulike løsningene og når de skal brukes. Muligheten til å sende "store" videostrømmer sammen med den tilkoblede USB-en tillater AV-bruk, kringkastingsbruk og tradisjonell KVM (bilde og USB for tastatur og mus, som brukes til å fjernstyre datamaskiner).

Bakgrunn


Det har vært løsninger for bildeoverføring via IP i lang tid. Det som skjer nå er at nettverkene blir raskere og protokollene, eller måtene du sender bildet på, blir raskere og bedre.
Selvfølgelig gir et 10G-nettverk eller til og med 25G-nettverk mye større muligheter for flere videostrømmer på ett nettverk, men likevel er det en god regel å holde AV-nettverket atskilt fra datanettverk, som brukes til andre viktige applikasjoner og signaler.
I mange tilfeller fungerer et standard 1 Gb-nettverk veldig bra for AV over IP-applikasjoner.
I dag kan du sende et videobilde med samme kvalitet som om det befant seg på din egen dataskjerm via et nettverk med en knapt synlig, under et sekund eller helt usynlig forsinkelse, under 2 "rammer". Alle videosignaler vil alltid ha en viss forsinkelse, ettersom du sender en strøm av data og må bufre for at datapakkene skal komme frem samtidig.
Vi ser også at de fleste nye AV over IP-produkter også kan sende USB, i det minste mus- og tastatursignaler. Dette betyr at grensen mellom AV- og KVM-systemer blir mer og mer uskarp. Et svitsjet IP-KVM-system kan brukes til mange funksjoner slik at du kan få gode koordinasjonseffekter.


Signaltype og forsinkelse


AV over IP er i dag en slagmark for gamle og nye protokoller med ulik komprimering av videosignalet. Se etter protokoller som er designet for lavest mulig komprimering og høyest mulig bildekvalitet hvis du har høye krav til god grafikk og lav ventetid. Som vanlig er det en sannhet at du får det du betaler for.
På den annen side trenger du kanskje ikke så høy oppløsning for et informasjonsskilt, og det spiller kanskje ingen rolle om informasjonen er noen sekunder forsinket. Da er det mange rimelige systemer som bruker de samme protokollene som IP-TV og streamingløsninger.

De nye systemene har ofte muligheten til å sende fra en til en annen skjerm, en til mange skjermer eller fra mange datamaskiner til en hvilken som helst skjerm, omtrent som en stor matrisebryter.
En til mange gir deg muligheten til å lage et digitalt skiltsystem, et flerskjermsystem i en bar eller idrettshall eller et utdanningssystem.
Mange kilder til mange mottakere gir mulighet for kontrollrom, store auditorier og avanserte kommunikasjonssystemer.
Det viktige er at det er en enkel løsning for valg og styring. Det er viktig å tenke på hva man trenger her: Er det et engangsoppsett eller vil det være daglige omkoblinger? Det finnes mange forskjellige løsninger på markedet her.
AV over IP-systemer brukes også sammen med LED-veggsystemer for å lage gigantiske bilder, et eksempel er Sphere i Las Vegas, thespherevegas.com. Selv en moderne TV-stasjon er et stort AV over IP-system.


 

Nettverk eller hodepine?


Det er også enklest hvis nettverket ditt er forberedt for video over IP. Du må ha en svitsj som håndterer såkalte Jumbo-rammer (som de fleste Layer 2-svitsjer kan gjøre i dag) og IGMP/MLD Snooping for å muliggjøre strømming til flere mottakere, såkalt Multicast. I noen svitsjer må denne funksjonen være slått på for gjeldende IP-porter, og i andre starter den når det er nødvendig, noe som kan være et problem. I større systemer kan det være behov for båndbreddefremmende funksjoner som Link-aggregering, der flere porter brukes til et signal om nødvendig.
Selv om en god nettverkstekniker kan konfigurere mange moderne svitsjer til å fungere med de fleste typer AV over IP, kan det være praktisk å bruke egne konfigurerte AV-svitsjer, som mange produsenter har begynt å selge.
Det kan være fristende å kjøpe en nettverkssvitsj som er for svak, men det er noe som aldri lønner seg i det lange løp.
Direktronik kan hjelpe deg med riktig nettverkssvitsj og også hjelpe deg med hvilket nettverk som trengs for ulike systemer.
Eksempel
Ulike typer systemer er: Enkle systemer som ofte bruker en standard streamingprotokoll, det vil si de samme som sender bilder over internett, disse gir alltid en liten forsinkelse og kan være vanskelige å bruke med mus og tastatur eller i situasjoner der du ser virkeligheten og utvidet bilde samtidig. Et annet problem kan være at bildet ikke vises samtidig på alle skjermer.
En rekke produsenter har utviklet sine egne protokoller som løser disse problemene eller bruker MPEG- og MJPG-standarder. Vi ser også produsenter som slutter seg til organisasjoner og selskaper som har laget sine egne "standarder", for eksempel DANTE, som tidligere bare var en lydprotokoll, men som har kommet opp med to forskjellige videoformater, eller NDI, som har eksistert lenge på kringkastings- og kamerasiden og er en lettvektsprotokoll primært beregnet på TV-produksjon.
Noe som er i sterk vekst er SVDoE, som kan sende bilder med høyest videooppløsning over 1-10G-nettverk. I kringkasting og store profesjonelle situasjoner, som den internasjonale Eurovision Song Contest-finalen, brukes ST2110-protokollene, som kan overføre helt ukomprimerte bilder. Da trengs det mye båndbredde, vanligvis mellom 10-100G nettverk.
Det nye IPMX-formatet er en åpen tilpasning av ST2110 tilpasset behovene til AV-markedet.
Direktronik prøver å holde tritt med utviklingen og har produkter med konkurransedyktige priser og topp ytelse.
Ikke vær redd for å ta kontakt for tips og råd.

Konklusjon:

  • Finn ut hva du trenger og vil betale først.
  • KVM- og AV-systemer er det samme – USB er forskjellen.
  • Ikke glem nettverkssvitsjen
  • Tenk på nettverket ditt, så slipper du bekymringer.
    Les deg opp før du kjøper eller snakk med noen som vet.

En liten liste med lenker:

SVDoE:SDVoE Alliance - Pro AV industry consortium

IPMX:IPMX

ST2110:SMPTE ST 2110 - Society of Motion Picture & Television Engineers

Dante:Audinate - Pioneering the future of AV

NDI:NDI - Interoperable Technology For Video Connections

Hvis du vil vite mer om AV over IP eller har konkrete prosjekter som du ønsker å diskutere, ta kontakt med oss i dag. Vi har lang erfaring i datasentermiljøet og kan hjelpe deg med en komplett løsning eller bare komme med noen gode råd.

Vi er også enkle å nå på chat, e-post eller telefon: +46 (0) 8 52 400 700.

Gå heller ikke glipp av artiklene i Kunnskapsbanken, abonner på nyhetsbrevet

© Copyright 03.10.2024. Innholdet er beskyttet i henhold til loven om opphavsrett.

Produktområder

Vare.nr 20115107
1 Port, 1användare, Mikro HDMI/USB
5 850 SEK eks. mva
Vare.nr 20126606
8K/4K120 HDMI 2.1 HdBaseT KVM förlängare
2 400 SEK eks. mva
 
Raritan MasterConsole Z gör det möjligt för en användare att komma åt upp till 64 servers (PS/2, USB, Sun). I motsats till traditionella KVM-switchar där alla servrar ansluts till en och samma switchbox, sitter servrarna här i en kedja.
1 740 SEK eks. mva
Finnes i flere varianter
Vare.nr 20116484
Rasberry Pi KVM Switch över IP
5 850 SEK eks. mva
Vare.nr 20124464
HDMI/USB-C KVM förlängare/växel med Lan
11 370 SEK eks. mva
Vare.nr 20119312
Rasberry Pi KVM mini Switch över IP
4 920 SEK eks. mva
Vare.nr 20113175
With USB 3.2 Gen 2, Audio, Hotkey Control
10 670 SEK eks. mva
Vare.nr 20126825
Expander växel för PiKVM
4 200 SEK eks. mva
2 990 SEK eks. mva
Finnes i flere varianter
Vare.nr 20102087
4-portars KM-switch med USB 2.0-delning
7 020 SEK eks. mva
 
4K HDMI/KVM och USB över IP Extender, 1xSFP+, 1xRJ45, KVM, USB, ställbart ID, versioner med PoE matning. Lösningen har stöd för point till punktförlängning, Unicast, Multicast och VideoVägg-system (Max 8x16)
5 450 SEK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
KVM-superkablage (Keybord, Video, Mouse) är speciellt framtagna för att klara långa överföringar utan kvalitetsförsämringar eller funktionsstörningar på varken bild, tangentbord och mus.
348 SEK eks. mva
Finnes i flere varianter
Vare.nr 20114189
4K, 4-port HDMI in, 1 HDMI ut med USB2.0
3 220 SEK eks. mva
Vare.nr 20111458
2 Portars med USB 3.2 Gen 1,ljud, Hotkey Control
6 590 SEK eks. mva
Vare.nr 140-0814
4-port 4-dubbla DP med USB2.0
16 880 SEK eks. mva
 
En KVM switch med Displayport som ger åtkomst åt till 4 datorer med en uppsättning av uppsättning mus, tangentbord och dubbla skärmar med 8K upplösning.Passar för multimediaapplikationer med ultrahög upplösning som stöder upplösning på upp till 8K 60Hz, superspeed USB 3.2 Gen 1-enheter och 3,5 mm stereo analogt ljud för att möta alla behov.
9 340 SEK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Dominion KX III från marknadsledande Raritan sätter ny standard för säker, snabb och expanderbar lösning inom KVM-över-IP. Gäller det fjärrstyrning av servrar i allt från testlabb, små datarum till de största och mest krävande.
54 700 SEK eks. mva
Finnes i flere varianter
Vare.nr 140-0810
4-port DisplayPort samt USB2.0
7 730 SEK eks. mva
 
KVM-switchar möjliggör för användare att kontrollera flera datorer och servrar från en enda arbetsstation via tangentbord, bildskärm och mus (KVM - Keyboard, Video Monitor, Mouse). Oavsett om det gäller datorer och skärmar med DVI-, DisplayPort- eller HDMI-gränssnitt kan dessa enheter smidigt omvandla och strömlinjeforma både arbetssätt och organisation
3 510 SEK eks. mva
Finnes i flere varianter
Vare.nr 20114486
DVI-D Sändare & mottagare KVM USB, ljud på Cat.5E/6
11 490 SEK eks. mva