Meny

Størrelse på fiberkontakter

Det er ikke så sjelden man trenger å vite hvor stor en bestemt kontakt på fiberkabelen er, med eller uten trekkøye. Ikke minst når en forhåndstilkoblet kabel skal føres i rør eller slange, eller hvis du skal klargjøre med hull i en vegg

I forskjellige fibertrekkinger kan det være nyttig å kjenne til bredden på forskjellige fiberkontakter, med eller uten trekkøye. Nedenfor har vi ført opp størrelsen på LC, SC-kontakter duplex og simplex

Bredden på LC og SC, som er de vanligste fiberkontaktene.

  • LC Duplex: 12 mm
  • SC Duplex: 16 mm
  • LC Simplex: 6 mm
  • SC Simplex: 8 mm

LC-SC_simplex_mått på fiberkontakt.png

Lengden på fiberkontaktene varierer også. På den ene siden er det standardkontakter, og på den annen side kortere kontakter, såkalt short boot. Fiberpatch med Short Boot er ideell på trange steder. Ved å bruke Short Boot reduseres «kroppen» med ca. 50 % sammenlignet med en vanlig LC-kropp. Det gjør at den får plass selv på de trangeste stedene. Vår vanlige LC-kontakt er 28 mm, og vår LC Short Boot er 15 mm.

17-1946 (2).jpg

Vær forsiktig ved kabeltrekking. Et trekkøye kan redde installasjonen

Ved fibertrekking er kontakten både den bredeste og den skjøreste delen av kabelen, noe som fører til at kabelen ofte blir ødelagt nettopp der.

Fiberkabelen bør utstyres med et trekkøye hvis den skal trekkes i rør, gjennom en vegg eller et gulv, samt over lengre strekninger på en kabelstige. Husk også at hver kurve/bend/krok på røret gjør det vanskeligere å trekke kabelen!

Det er ikke enkelt å anbefale størrelsen på rør, siden hver installasjon er unik. En tommelfingerregel er å legge på rundt 4–5 mm for å kunne dra gjennom en fiberkabel med trekkøye. I tillegg til selve fiberkontaktene bygger også kabelstripsene en del. De brukes til å feste trekkøyet i kabelen.

Ved for eksempel installasjon i rør av kabel med LC duplex-kontakt og trekkøye må rørets innvendige diameter være minst 16 mm.

Fiberkablage_dragögla.jpg

 

Med vårt store utvalg av fiberkabler kombinert med vår erfaring og kunnskap kan vi garantere en trygg og kostnadseffektiv installasjon. Alle fiberkabler er 3D/interferometertestet, en garanti for stabilt høy kvalitet!

Kundetilpasset produksjon etter dine ønsker, store volumer og prosjektløsninger. Alle lengder, alle farger, alle typer. Armert, vanntett, Breakout (mangefiberkabel), fibervogner, 3D-/interferometertestet og LSZH (Low Smoke Zero Halogen).

Kontakt oss i dag. Rådene våre koster ikke noe ekstra, de inngår i prisen.

I tillegg er det enkelt å komme i kontakt med oss på chat, e-post eller telefon: +46 (0) 8 52 400 700.

Ikke gå glipp av artikler i kunnskapsbanken, abonner på nyhetsbrevet

 
Multimode er kostnadseffektivt for installasjoner der lengden ikke overstiger flere hundre meter. OM4 fiber er nødvendig for å oppnå makslengden 550 m for 10 Gbit Ethernet, og er også tilpasset for 40G og 100G. Hver Direktronik-fiber gjennomgår en manuell 3D interferometertest som garanterer glasskjernens sentrering, slik at overføringsegenskapene optimaliseres. Det gir jevnt høy kvalitet, slik at du slipper komplisert feilsøking og kostbar etterservice.
95,40 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
I motsetning til multimode har en singlemodefiber bare én spredningsmodus, én bølgelengde av lys i fiberkjernen. Det betyr at det ikke er forstyrrelser eller overlapping mellom de ulike bølgelengdene som lyset stoppes av ved overføring av data over lange avstander.
197 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Den vanligste slipingen er UPC-sliping der overflaten er lett avrundet og fiberen kan møtes glass mot glass. APC-sliping er lett konveks og litt vinklet for å redusere refleksjonsdempingen. Dette er ekstra viktig når man overfører videosignaler.
203 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Fiberpatch med Short Boot er ideell på trange steder. Ved å bruke Short Boot reduseres «kroppen» med ca. 50 % sammenlignet med en vanlig LC-kropp. Hver Direktronik-fiber gjennomgår en manuell 3D interferometertest som garanterer glasskjernens sentrering, slik at overføringsegenskapene optimaliseres. Det gir jevnt høy kvalitet, slik at du slipper komplisert feilsøking og kostbar etterservice.
148 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
927 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Multimode er kostnadseffektivt for installasjoner der lengden ikke overstiger flere hundre meter. OM4 fiber er nødvendig for å oppnå makslengden 550 m for 10 Gbit Ethernet, og er også tilpasset for 40G og 100G. Hver Direktronik-fiber gjennomgår en manuell 3D interferometertest som garanterer glasskjernens sentrering, slik at overføringsegenskapene optimaliseres. Det gir jevnt høy kvalitet, slik at du slipper komplisert feilsøking og kostbar etterservice.
96,40 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Singlemode fiber har en tynn sentral kjerne. På grunn av dette reduseres antallet lysrefleksjoner som skapes av lyset gjennom kjernen, noe som senker dempingen og skaper muligheten for signalet å ferdes lengre. Vanligste standarden på singlemode fiber er 9/125.
134 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Multimode er kostnadseffektivt for installasjoner der lengden ikke overstiger flere hundre meter. OM4 fiber er nødvendig for å oppnå makslengden 550 m for 10 Gbit Ethernet, og er også tilpasset for 40G og 100G. Hver Direktronik-fiber gjennomgår en manuell 3D interferometertest som garanterer glasskjernens sentrering, slik at overføringsegenskapene optimaliseres. Det gir jevnt høy kvalitet, slik at du slipper komplisert feilsøking og kostbar etterservice.
95,40 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
I motsetning til multimode har en singlemodefiber bare én spredningsmodus, én bølgelengde av lys i fiberkjernen. Det betyr at det ikke er forstyrrelser eller overlapping mellom de ulike bølgelengdene som lyset stoppes av ved overføring av data over lange avstander. Hver Direktronik-fiber gjennomgår en manuell 3D interferometertest som garanterer glasskjernens sentrering, slik at overføringsegenskapene optimaliseres. Det gir jevnt høy kvalitet, slik at du slipper komplisert feilsøking og kostbar etterservice.
186 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Tilkobingskabel hvit for villa. Tilkoblingskabelen utgjøres av en fiber ( Simplex). G657 for mindre bøyeradius. LSZH
83,40 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Når behovet for mer plass i racket øker for datasenteret, tilbyr Direktronik nå en utvendig diameter på 1,6 mm, noe som sparer mye plass sammenlignet med utvendig diameter på 2,0 mm. Ytelsesmessig blir ikke en tynnere fiber dårligere. Isteden gir den mer plass der det er plassmangel. Vår fiberkabel med utvendig diameter 1,6 mm holde samme høye standard som resten av fiberkablene våre med 3D interferometertest.
91,40 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter
 
Flex angle boot er utformet slik at kontakten kan bøyes i valgfri retning eller vinkel. Posisjonen opprettholdes for optimal nettverksytelse, og den kan enkelt formes på nytt eller rettes ut for å koble ut kontakten. Perfekt for installasjoner med begrensninger.
499 NOK eks. mva
Finnes i flere varianter