Skriv inn din e-post
Produkter
Finn blant alle våre produkter
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Andre måter å finne på
Vare.nr 121-0068
Power over Ethernet (PoE) gjør det mulig å strømforsyne Ethernet-produkter via nettverkskabelen i stedet for en lokalt tilkoblet nettadapter. Det forenkler installasjonen, siden man ikke er begrenset til hvor nærmeste stikkontakt er, men det gjør også at man kan strømforsyne flere enheter fra ett sentralt sted, og også styre av-/påslåing eksternt. Les mer
Varianter
Power over Ethernet (PoE) gjør det mulig å strømforsyne Ethernet-produkter via nettverkskabelen i stedet for en lokalt tilkoblet nettadapter. Det forenkler installasjonen, siden man ikke er begrenset til hvor nærmeste stikkontakt er, men det gjør også at man kan strømforsyne flere enheter fra ett sentralt sted, og også styre av-/påslåing eksternt.
PoE finnes i flere varianter, og i dag er teknologien ofte innebygd i produktet. Hvis den ikke er det, kan du bruke våre såkalte injektorer og splittere.
PoE finnes i tre versjoner som skiller seg fra hverandre i form av makseffekt, og alle er bakoverkompatible. En viss språkforvirring finnes når det gjelder makseffektene, og det kommer av at man av og til mener den effekten som er tilgjengelige i det strømmatende produktet, og av og til den som er tilgjengelig for forbrukeren 100 m lenger borte på kabelen, og noen ganger kan den verdien som gjelder for et visst produkt være høyere enn den minste verdien som standarden angir. For enkelhetens skyld nøyer vi oss her med omtrentlige verdier, og vi henviser til de respektive databladene isteden:
Powered Device (PD) kalles utstyret som får strøm via nettverkskabelen, og den andre enden, som står for forsyningen, kalles Power Sourcing Equipment (PSE).
Hvis utstyret ikke støtter PoE, kan du likevel bruke teknologien ved hjelp av tilbehør fra oss. Injektoren brukes for å tilføre strøm til nettverkskabelen og splitteren for å separere den fra kabelen igjen og få ut matingen til for eksempel 12 V i et separat uttak. Har du en svitsj med støtte for PoE men et tilbehør uten, kjøp en splitter. Har du et tilbehør med støtte for PoE men en svitsj uten, kjøp en injektor. Hvis begge mangler PoE, må du kjøpe både splitter og injektor!
At vi skiller mellom injektorer/splittere for 10/100 Gigabit, skyldes de tekniske forutsetningene. For Ethernet på 10/100 Mbit brukes bare fire av de åtte lederne i kabelen, og dermed er fire frie for strømmating. For Gigabit brukes alle åtte, og da må injektoren kunne sende strømmen på datalederne, noe som er mer komplisert og fører til et dyrere produkt. Den for Gigabit kan brukes også på utstyr for 10/100 Mbps.
Hvis du utvikler egne produkter og ønsker å integrere PoE, kan du ta kontakt med oss. Vi kan levere moduler for innbygging eller spesialtilpasse etter dine behov!
Slik kan du dra nytte av Power Over Ethernet (PoE) også til utstyr som ikke har innebygd PoE-støtte. Les våre tips, og finn ut hvilke produkter du trenger